BEST OVERALL ENTRY AND WINNER OF THE

‘ANGLIA IN BLOOM’ TROPHY 2015

 

HALSTEAD​

 

CATEGORY ENTRANTS & AWARDS

​

VILLAGES (301 - 2,500 RESIDENTS)

 

Winner and Gold Award:  FILBY

Gold Award - FORDHAM

Silver Gilt Awards: BLUNDESTON, PARSON DROVE

 

SMALL TOWN (2,501 - 6,000 RESIDENTS)

 

Winner and Gold Award: HALESWORTH

Silver Gilt Awards:  FRINTON ON SEA, REDBOURNE, SOUTH WOOTTON

Silver Award: COGGESHALL

 

TOWN (6,001 - 12,000 RESIDENTS)

 

Winner and Gold Award:  HALSTEAD

Gold Award: MALDON, DOWNHAM MARKET

Silver Gilt Awards: CHATTERIS, SWAFFAM, WHITTLESEY

 

LARGE TOWN (12,001 - 35,000 RESIDENTS)

 

Winner and Gold Award: WISBECH 

Gold Award: BURY St. EDMUNDS,  DUNSTABLE

Silver Gilt Awards: MARCH, RAYLEIGH, ST. IVES, WARE 

Silver Award: HUNTINGDON

 

CITY (35,001 - 200,000 RESIDENTS)

 

Winner and Gold Award: NORWICH 

Gold Award: COLCHESTER 

Silver Gilt Award:  LEIGHTON LINSLADE

 

URBAN COMMUNITY

 

Winner and Silver Gilt Award MANCROFT WARD (NORWICH)

Silver Gilt Awards:  SEWELL WARD (NORWICH), WATERLEES (WISBECH)

Silver Awards: MOOR (HUNTINGDON)

 

COASTAL  ( UP TO 35,000 RESIDENTS)

 

Winner and Gold Award: HUNSTANTON

Gold Awards: GREAT YARMOUTH, HEACHAM, LOWESTOFT

 

PARKS (Large Over 10 Acres)

 

Winner and Gold Award: NOWTON PARK - BURY ST. EDMUNDS

Gold Awards:  ABBEY GARDENS - BURY ST. EDMUNDS, CASTLE PARK - COLCHESTER, HIGH WOODS COUNTRY PARK - COLCHESTER 

Silver Gilt Awards: WEST END PARK - MARCH, WISBECH PARK

 

PARKS (Medium 5 to 10 Acres)

 

Winner and Gold Award: St. PETERS CHURCH GARDENS - WISBECH

Silver Gilt Awards: HALSTEAD PARK, KING GEORGE V PLYING FIELD RAYLEIGH

 

PARKS (Small under 5 Acres)

 

Winner and Gold Award:  KENSINGTON GARDENS - LOWESTOFT

Silver Gilt Award: ST. GEORGES PARK - GREAT YARMOUTH

Silver Award: PRIORY GARDENS - GORLESTON 

 

CEMETERIES

 

Winner and Gold Award: THE GENERAL CEMETERY - WISBECH

Silver Gilt Awards: VANDYKE CEMETERY - LEIGHTON LINSLADE, WHITTLESEY CEMETERY, GARDEN OF REST - WHITTLESEY

Silver Awards: NEW ROAD CEMETERY - CHATTERIS, EASTWOOD CEMETERY - MARCH, EARLHAM CEMETERY - NORWICH, HALESWORTH CLOSED CEMETERY, BROAD LEAS CEMETERY - ST. IVES, WARE CEMETERY, MOUNT PLEASANT CEMETERY - WISBECH

Bronze Awards: CHURCHSIDE CEMETERY - DOWNHAM MARKET, KINGS WALK CEMETERY - DOWNHAM MARKET

 

CHURCHYARDS

 

Winner and Gold Award: HOLY TRINITY CHURCHYARD - RAYLEIGH

Gold Award: ST. STEPHENS CHURCHYARD - NORWICH

Silver Gilt Awards: ST. PETERS CHURCHYARD - CHATTERIS, ST. NICHOLAS CHURCHYARD - GREAT YARMOUTH

Silver Awards: OLD PARISH CHURCHYARD - FRINTON-ON-SEA, ST. MARYS CHURCHYARD - ST. NEOTS, ALL SAINTS CHURCHYARD - FORDHAM

 

CREMATORIUMS

 

Winner and Gold Award: WEELEY CREMATORIUM

Gold Award: FENLAND CREMATORIUM

Silver Gilt Award: CEMETERY and CREMATORIUM - COLCHESTER

 

-------------------

SPECIAL AWARDS 

 

BEST NEW ENTRY --- HIGH WOODS COUNTRY PARK - COLCHESTER

 

MOST CONSISTENTLY IMPROVED --- MALDON

 

Biodiversity Award

 

Nominations:

 

Bourne Mill - Colchester.

Hinchingbrooke Country Park

Wild Flower Strip and Pond - South Wootton.

Lattersley Nature Reserve - Whittlesey.

 

Winner = Earlham Cemetery - Norwich

 

 Best Community Project

 

Nominations:

 

Incredible Edibles, Katherine Drive - Dunstable.

Town Centre - Halesworth.

Silver Road Community Centre - Sewell Ward, Norwich.

Garden of Rest - Whittlesey.

 

Winner = The Certificate of Merit Scheme - Bury St. Edmunds

  

Best Conservation Project

 

Nominations:

 

General Cemetery - Chatteris.

Bonds Meadow - Lowestoft.

Serles Leisure Park - Hunstanton.

Holt island - St. Ives.

.

 

Winner = High Woods - Colchester

  

Best Drought /Sustainable Garden

 

Nominations:

 

St. Edmunds Roundabout - Bury St. Edmunds.

Friends of The Library - Chatteris.

The Cottage Garden - Leighton Linslade.

Marsh - Norwich.

 

Winner = Castle Park Drought Garden - Colchester

 

Environmental Quality Award

 

Nominations

Chatteris.

Maldon.

Leighton Linslade.

Norwich.

 

Winner = Heacham

 

Grow Your Own Award

 

Nominations:

 

Neale-Wade Academy - March.

Northfield Allotments - Hunstanton.

Stephen Bennett's Allotment - Leighton Linslade.

Mr. Moore Allotment - Rayleigh.

 

 Winner = Edith Cavell Academy and Nursery - Norwich

  

Best Individual/Community Floral Display

 

Nominations:

 

The Adam and Eve Public House - Norwich.

Suffield Court - Swaffam.

The Pound and Diamond Jubilee Beds - Whittlesey.

Bowls Club - Ware.

  

Winner = Leroy and Charles Fox, Charles Smith House - Colchester

 

 Best Industrial/Commercial Area

 

Nominations:

 

Spectra Packaging - Halesworth.

The Old Railway Station - Heacham

Travis Perkins Yard - Ware.

Elgoods Brewery - Wisbech. 

 

 Winner = Merrivale Model Village - Great Yarmouth

 

Best Local Authority Floral Display

 

Nominations:

 

Castle Park - Colchester.

Corn Drill Display - Huntingdon.

Trinity Church Garden of Rest - March.

Barrier Basket Displays - Norwich.

 

Joint Winners

Abbey Gardens - Bury St. Edmunds and Esplanade Gardens - Hunstanton

  

Best Public Open Space

 

Nominations:

 

Nowton Park - Bury St. Edmunds.

Parson's Close Park - Leighton Linslade.

Kensington Gardens - Lowestoft.

West End Park - March.

 

Winner = Castle Park - Colchester

 

Best Garden for Special Needs

 

Nominations:

 

High Woods - Colchester.

Boston Square - Hunstanton.

Holt Island - St. Ives.

Oasis Communal Garden and Orchard - Waterlees.

 

Winner = Stepping Stones - Norwich

 

 Best Young Persons Project (12 to 18 years of age)

 

Community Orchard - Hunstanton.

Plume School Vegetable Garden - Maldon.

St. Lukes School - Redbourne.

 

Winner = Royal British Legion Youth Members - Chatteris

 

 Best Young Peoples Project ( Aged 12 years and under)

 

Nominations:

 

Filby Pre and Primary School.

Weatherfields Academy - Dunstable.

Wentworth Primary School - Maldon.

Alderman Payne School - Parson Drove.

 

Winner = South Wooten Junior School

 

The Mike Ames Award

 

Nominations:

 

John Crawley - Stevenage.

Colin Drew - Kings Lynn.

George Ishmael - Norwich.

Bob Hardwick - Ipswich.

Irene Turrell - Lowestoft.

 

Winner = Sue Hacon - Great Yarmouth

 

End of World War 2 Commemoration Award

 

Nominations:

 

Seed Tray Competition - Downham Market School.

VE Flower Bed Ponders Road - Fordham.

Fishermans Hospital - Great Yarmouth.

Heacham Remembers.

Mentmore Memorial Garden - Leighton Linslade.

Wisbech and Fenland Museum Garden - Wisbech

 

Winner = Loom Garden - Halstead Hospital