BEST OVERALL ENTRY AND WINNER OF THE

‘ANGLIA IN BLOOM’ TROPHY 2014

 

FILBY

 

‚Äč

CATEGORY ENTRANTS & AWARDS

 

 VILLAGE (301 - 1,000 RESIDENTS)

 

Winner and Gold Award:  FILBY 

Gold Award - FORDHAM

Silver Award - BENWICK

 

LARGE VILLAGE (1,001 - 2,500 RESIDENTS)

Winner and Silver Gilt Award:  BLUNDESTON

Silver Gilt Awards: ACLE, NARBOROUGH, PARSONS DROVE

 

SMALL TOWN (2,501 - 6,000 RESIDENTS)

 

Winner and Gold Award:  FRINTON ON SEA

Gold Award: HALESWORTH

Silver Gilt Awards: REDBOURNE, SOUTH WOOTTON

Bronze Award: COGGESHALL

 

TOWN (6,001 - 12,000 RESIDENTS)

 

Winner and Gold Award:  HALSTEAD

Gold Award: SUDBURY

Silver Gilt Awards: CHATTERIS, DOWNHAM MARKET, MALDON

Silver Awards: SWAFFAM, WHITTLESEY

 

LARGE TOWN (12,001 - 35,000 RESIDENTS)

 

Winner and Gold Award:  WISBECH 

Gold Award: WARE

Silver Gilt Awards: BURY St. EDMUNDS, MARCH, DUNSTABLE, KINGS LYNN, RAYLEIGH, ST. IVES, ST. NEOTS, 

Silver Award:  LETCHWORTH

 

CITY (35,001 - 200,000 RESIDENTS)

 

Winner and Gold Award: NORWICH  

Gold Award: COLCHESTER 

Silver Gilt Award:  LEIGHTON LINSLADE

Silver Awards:  SOUTHEND ON SEA, STEVENAGE

 

URBAN COMMUNITY

 

Winner and Gold Award MANCROFT WARD (NORWICH)

Silver Gilt Awards:  TOWN CLOSE IN BLOOM WARD (NORWICH), UNIVERSITY OF EAST ANGLIA (NORWICH)

Silver Awards: MOOR (HUNTINGDON), WATERLEES (WISBECH)

Certificate of Achievement: BID SOUTHEND ON SEA

 

COASTAL  ( UP TO 35,000 RESIDENTS)

 

Winner and Gold Award:  GREAT YARMOUTH

Gold Awards: HEACHAM, HUNSTANTON

Silver Gilt Award: LOWESTOFT

 

PARKS (Large Over 10 Acres)

 

Winner and Gold Award: HINCHINGBROOKE COUNTRY PARK

Gold Awards:  ABBEY GARDENS - BURY ST. EDMUNDS, NOWTON PARK - BURY ST. EDMUNDS, CASTLE PARK - COLCHESTER 

Silver Gilt Awards: WEST END PARK - MARCH, WISBECH PARK, THE WALKS - KINGS LYNN, 

KING GEORGE V PLAYING FIELD - RAYLEIGH

 

PARKS (Small under 10 Acres)

 

Winner and Gold Award: St. PETERS CHURCH GARDENS - WISBECH

Silver Gilt Awards: ST. PETER and PAULS CHURCH GARDENS - CHATTERIS, TOWER GARDENS - KINGS LYNN, KENSINGTON GARDENS - LOWESTOFT, BELLE VUE PARK - SUDBURY, PRIORY PARK - WARE, THE GARDN OF REST - WHITTLESEY, ELMHURST PARK - WOODBRIDGE

Silver Awards: CENTRAL PARK - KINGS LYNN, PRIORY GARDENS - GORLESTON 

 

CEMETERIES

 

Winner and Silver Gilt Award: MINSTER and CEMETERY - GREAT YARMOUTH

Silver Gilt Award: WISBECH GENERAL CEMETERY

Silver Awards: NEW ROAD CEMETERY - CHATTERIS, EASTWOOD CEMETERY - MARCH, HARDWICK CEMETERY - KINGS LYNN, NEWTON ROAD CEMETERY - SUDBURY, WARE CEMETERY, MOUNT PLEASANT CEMETERY - WISBECH

Bronze Award: BROAD LEAS CEMETERY - ST. IVES

Certificate of Achievement: WESTWOOD CEMETERY - ST. IVES

 

CHURCHYARDS

 

Winner and Silver Gilt Award: ST. STEPHENS CHURCHYARD - NORWICH

Silver Awards: ST. PETER MANCROFT CHURCHYARD - NORWICH, 

HOLY TRINITY CHURCHYARD - RAYLEIGH

Bronze Award: ST. MARYS CHURCHYARD - ST. NEOTS

 

CREMATORIUMS

 

Winner and Gold Award: HARWOOD CREMATORIUM - STEVENAGE

Gold Award: WEELEY CREMATORIUM

Silver Gilt Awards: CEMETERY and CREMATORIUM - COLCHESTER, MINTLYN CREMATORIUM - KINGS LYNN

 

-------------------

SPECIAL AWARDS 

 

BEST NEW ENTRY --- ABBEY GARDENS - BURY ST. EDMUNDS

 

MOST CONSISTENTLY IMPROVED --- WHITTLESEY

 

Biodiversity Award

 

Nominations:

 

Lake Area - UEA - Norwich.

Norfolk Lavender/Heacham River - Heacham.

Eco Pond - Rayleigh.

Lattersley Nature Reserve - Whittlesey.

 

Winner = Hinchingbrooke Country Park

 

 Best Community Project

 

Nominations: 

 

Tyre Garden - Benwick.

Courtaulds Home of Rest - Halstead.

Lakenham - Town Close Ward, Norwich.

The Escape Project and  Orchard - Swaffham.

 

Winner = Incredible Edibles, Katherine Drive - Dunstable

  

Best Conservation Project

 

Nominations: 

 

The Willows Nature Reserve - Downham Market.

Blows Down - Dunstable.

Herbert Barnes Park - Great Yarmouth.

Rayleigh Mount

.

 

Winner = General Cemetery - Wisbech.

  

Best Drought /Sustainable Garden

 

Nominations:

 

St. Edmunds Roundabout - Bury St. Edmunds.

The Rock Garden - Frinton on Sea.

Sapley Square - Moor.

High Street Planter - Redbourne.

 

Winner = The Chapel Roundabout - Halesworth

 

Environmental Quality Award

 

Nominations

Blundeston.

Dunstable.

Halstead.

Hunstanton.

 

Winner = Wisbech

 

Grow Your Own Award

 

Nominations:

 

Village Allotments - Filby.

Cedars Upper School - Leighton Linslade.

Sweyne Park Allotment - Rayleigh.

Herb Bank - Wisbech.

 

 Winner = The Orchard - Swaffam

  

Best Individual/Community Floral Display

 

Nominations:

 

Model Village and Tea Rooms - Great Yarmouth.

Wild Flower Verge - Hunstanton.

The Pound and Diamond Jubilee Beds - Whittlesey.

Bowls Club - Ware.

  

Winner = Bowls Club - Colchester

 

 Best Industrial/Commercial Area

 

Nominations:

 

Woodside Industrial Estate - Dunstable

The Triangle Shopping Centre - Frinton on Sea.

Manor Hotel and Sports Complex - Heacham.

Elgoods Brewery - Wisbech. 

 

 Winner = Kirkley Business Association - Lowestoft

 

Best Local Authority Floral Display

 

Nominations:

 

The Boat - Downham Market.

The Crescent Gardens - Frinton-on-Sea.

Anchor Gardens - Great Yarmouth.

Coronation Bed, Superhero's - Ware.

 

Winner = St. Peters Church Gardens - Wisbech

  

Best Public Open Space

 

Nominations:

 

Clipstone Brook and Park - Leighton Linslade.

Pakefield - Lowestoft.

The Walks - Kings Lynn.

Wisbech Park.

 

Winner = Promenade Park - Maldon

 

Best Garden for Special Needs

 

Nominations:

 

Boston Square - Hunstanton.

Growing Together - Southend-on-Sea.

Holt Island - St. Ives.

Priory Sensory Garden - Ware.

 

Winner = Beech House - Halesworth

 

 Best Young Persons Project (12 to18 years of age)

 

Downham Market High School.

The Wildlife Trust Young Rangers Scheme - Dunstable.

Plume School - Maldon.

Sensory Garden - Wisbech Grammar School Gardening Club.

 

Winner = Acle Academy ASDAN Programme

 

 Best Young Peoples Project ( Aged 12 years and under)

 

Nominations:

 

Primary Schools Minature Garden Competition - Downham Market.

Wilbury School - Letchworth.

Alderman Payne School - Parson Drove.

Lady of Ransom Catholic Primary School - Rayleigh.

 

Winner = Edith Cavell Academy and Nursery - Norwich

 

The Mike Ames Award

 

Nominations:

 

Chris Durham and his Team - Hunstanton.

Andy Massingham - Kings Lynn.

Sylvia and John Hovell - Ware

 

Winner = Steve Burgess - Bury St. Edmunds